Skip to content

Research Fellows in the School of Molecular & Biomedical Science

Name Discipline Laboratory Fellowship
Michael Beard   Microbiology & Immunology  Beard  
Iain Comerford  Microbiology & Immunology  McColl  
Ian Dodd
 Biochemistry    
Kate Dredge  Biochemistry  Jensen  ARC Fellow
Nick Eyre  Microbiology & Immunology  Beard  
Olivier Fahy  Microbiology & Immunology    
Tony Forcareta  Microbiology & Immunology    
Stephen Gregory   Genetics
 NH&MRC Senior
Frank Grützner  Genetics  Grützner  ARC Research Fellow
Karla Helbig  Microbiology & Immunology  Beard  Peter Doherty Fellow
James Hughes  Biochemistry  Thomas  
Manuela Klingler-Hoffmann  Biochemistry
 Hoffmann  
Marina Kochetkova  Microbiology & Immunology    
Karlea Kremer  Genetics  Kremer  
Morgan Newman  Genetics  Lardelli  
Louise O'Keefe   Genetics  Richards  Peter Doherty Fellow
Sandra Piltz  Biochemistry  Thomas
Steven Polyak  Biochemistry  Wallace  
Jane Sibbons  Biochemistry  Jensen  
Enkhjargal Tsend-Ayush  Genetics  Grützner  ARC Fellow
Hui Wang  Microbiology & Immunology  Paton  
  • Past Research Fellows
    Name Discipline Laboratory Fellowship
    Kakoli Banerjee Biochemistry Thomas  
    Alexandra Ahlgren-Berg
    Rebecca Bilton Biochemistry Peet  ARC Fellow
    Colleen Bindloss Biochemistry Anne Chapman-Smith 
    Russel Brinkworth Physiology O'Carroll  ARC Fellow
    Anne Chapman-Smith Biochemistry Chapman-Smith NH&MRC
    Cathie Coulter Physiology    NH&MRC RD Wright Fellow
    Donna Crack Genetics Richards  
    Yanzhenzi Dai Biochemistry Ivell
    Carlie Delaine Biochemistry Wallace
    Sven Delaney Genetics  Timmis  
    James Eddes Proteomics
    Fernando Felquer Biochemistry Rathjen / Thomas  
    Briony Forbes  Biochemistry Wallace NH&MRC Senior
    Bryan Haines Biochemistry Thomas
    Brett Johnson Biochemistry Rathjen  ASCC
    Rebecca Keough Biochemistry Rathjen  ASCC
    Ken Lang
    Biochemisty  Rathjen  ARC Fellow
    Andrew Lavender Physiology Nordstrom  
    Martin Lewis
    Genetics Koblar
    Tanya Levanowitsch Adelaide Proteomics Centre Hoffmann
    Sarah Linke Biochemistry Peet  
    Tom Litjens Physiology Rychkov  
    Linlin Ma Physiology Rychkov  
    Robin Lockington Genetics Kelly  
    Amanda Lumsden Genetics Richards  NH&MRC
    Lorraine MacKenzie Physiology Sanders  NH&MRC Peter Doherty Fellow
    Kerrie May Microbiology & Immunology Paton
    Peter McCarthy Biochemistry Forbes
    Robert Moore
    Genetics Timmis
     
    Judy Morona Microbiology & Immunology Paton
    Michael Morris Biochemistry Morris  Stem Cell Centre
    Karin Nordström Physiology O'Carroll  Swedish Research Council
    Svanhild Nornes Genetics Lardelli
     NH&MRC
    Shee Chee Ong Biochemistry Wallace
    Sharon Orford Genetics Timmis  CRDC
    Teresa Otto
    Leanne Purins Microbiology & Immunology Morona
    Megan Retallick Adelaide Proteomics Centre Hoffmann
    Michael Ridding Physiology
     ARC QEII Fellow
    Grigori Rychkov Physiology    NH&MRC Senior Fellow
    Jacob Ross Physiology David Saint  NH&MRC CJ Martin Fellow
    Gabby Todd Physiology Miles  NH&MRC Peter Doherty Fellow
    Kemal Türker Physiology Türker  NH&MRC Senior Fellow
    Norihisa Shindo Biochemistry Rathjen  ASCC
    Kathy Surinya Bichemistry Wallace  
    Rachael Schuburt Biochemistry Shearwin
    Svetlana Vassielieva Biochemistry Rathjen  ASCC
    Tanya Henshall Genetics Richards
    Uwe Stroher Microbiology & Immunology Paton
    Edwina Sutton Biochemistry Thomas
    Satiya Wati Microbiology & Immunology

National Health & Medical Research Council (NH&MRC)

Australian Research Council (ARC)

ARC Centre for Molecular Genetics of Development (CMGD)

Australian Stem Cell Centre (ASCC)

Cotton Research and Development Corporation (CRDC)

Research Career Development Network.
Address

The University of Adelaide
SA 5005 AUSTRALIA

Contact

T: +61 8 8313 5352
F: +61 8 8313 5328
email